Provisional results (final results / prize winners to follow) 

Num

Name

Club

Time

75

Ben Lloyd

Pro Vision Cycle Clothing 

00:20:03

65

Leon Wright

Race Hub

00:20:07

60

Oliver Peckover

ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 

00:20:11

10

Grant Bigham

VeloRunner RT

00:20:31

30

Josh Whitehead

Cycle Club Bridgnorth RWG

00:20:49

80

Daniel  Barnett 

Team Bottrill

00:20:52

50

Robert Gibbons

Race Rapid

00:21:23

35

Tim Hood

Team Bottrill

00:21:24

40

Sean Vincent

Race Hub

00:21:27

70

Neal Parkin

Team Bottrill

00:21:27

5

George Thorne

Beacon Roads CC

00:21:43

15

Isaac Russell

Team PB Performance

00:22:22

55

Paul Guest

Worcester St. Johns CC

00:22:28

41

Michael Wills

Team Lutterworth Cycle Centre

00:22:30

52

Steve Faulkner

Coalville Whs

00:22:36

61

Joseph  Costello

Walsall Roads Cycling Club

00:22:39

81

Carl King

VTTA (Manchester & NW Group)

00:22:49

31

James Brayford

Lyme Racing Club

00:22:54

45

Steve Biddulph

Born to Bike - Bridgtown Cycles

00:22:54

51

Ed Tarelli

Race Hub

00:23:00

77

Ian Cooper

Team Ohten Aveas

00:23:12

11

Warren Mason

VTTA (North)

00:23:14

53

Dan Holford

Royal Leamington Spa Cycling Club

00:23:20

22

Ian Holbrook

Stone Wheelers CC

00:23:31

25

Ben McCaulder

Stone Wheelers CC

00:23:34

62

Gabriella Homer

Team Boompods

00:23:46

32

Rob Kennard

Stourbridge Velo

00:23:50

6

Richard Coleman

Stourbridge Velo

00:23:57

67

Tom Dellicompagni 

Stafford Triathlon Club

00:23:57

73

Tim Smith

Westmead Team 88

00:24:00

26

Keri Parton

Pro Vision Cycle Clothing 

00:24:02

47

Paul Mulready

Stourbridge Velo

00:24:33

18

Nigel Briggs

South Pennine RC

00:24:44

71

Ian Peacock

Leek CC - Den Engel Belgian Bar

00:24:45

33

William Glover

VeloRunner RT

00:24:51

56

Barrie Whittaker

Lyme Racing Club

00:24:59

3

Tony  Perrin

Stone Wheelers CC

00:25:17

37

Mark Shore

Walsall Roads Cycling Club

00:25:24

13

Michael Howard

Newcastle (Staffs) Tri Club

00:25:28

43

Gary  Smith

Stourbridge Velo

00:25:32

12

Phil Guy

North Shropshire Wheelers

00:25:54

42

Nigel Finch

Mercia - Lloyds Cycles CC

00:26:14

66

Andrew Clarke

North Shropshire Wheelers

00:26:15

74

John Leeming

Velo Club Long Eaton

00:26:17

48

Gail Lowe

Niteriders

00:26:20

64

Laura Powell

Royal Leamington Spa Cycling Club

00:26:33

17

Geoff Edgerton

North Shropshire Wheelers

00:27:00

54

Charlotte Brass

Vision Innovative Leisure Racing  Team

00:27:08

68

Stephen Glenwright

VTTA (Merseyside)

00:27:18

27

Bob Awcock

Born to Bike - Bridgtown Cycles

00:27:19

44

Emma Hill

Hinckley Cycle Racing Club

00:27:57

2

Bill Renard

Macclesfield Wheelers

00:28:07

28

Roderick Remedios

Birchfield Cycling Club

00:28:15

14

Stephen Cooke

Walsall Roads Cycling Club

00:28:46

29

Brian Powell

Lyme Racing Club

00:28:53

58

John Grumbley

Coventry Road Club

00:29:18

72

Russell Carter

South Pennine RC

00:29:24

59

Andrew Dalloway

Walsall Roads Cycling Club

00:29:43

49

Kate McCaffrey 

Stafford Triathlon Club

00:30:26

4

Phil Gambles

Birchfield Cycling Club

00:31:10

19

David Steele

Lyme Racing Club

00:33:58

24

Kenneth Stevens

South Pennine RC

00:34:31

34

John Frydman

Leamington C & AC

DNF

63

Richard Goddard

Newport (Shropshire) CC

DNF

20

Gruffudd Lewis

Ribble Weldtite Pro Cycling

DNS

36

Rikky  Hughes

Worcester St. Johns CC

DNS

57

Craig  Hopkins 

Wyre Forest Cycle Racing Club

DNS

1

Patrick Kelly

Velo Club Long Eaton

DNS(A)

7

David Fox

Warrington Road Club/Horton Light Engineering

DNS(A)

8

Lynsey Astles

Congleton CC

DNS(A)

9

Katie Toft

Storey Racing

DNS(A)

16

Peter  Blackwell

Solihull CC

DNS(A)

21

Karl Moseley

Fishface Cycles RT

DNS(A)

23

Andy Eagers

Derby Mercury  R C

DNS(A)

38

Alison Fovargue

Team Empella Cyclocross.com

DNS(A)

39

Stephen Smout

North Shropshire Wheelers

DNS(A)

46

Martin Stanley

Worcester St. Johns CC

DNS(A)

69

Niamh  Campbell Williams

Derby Mercury  R C

DNS(A)

76

Edward Priddy

Solihull CC

DNS(A)

78

Lucy Rogers

Congleton CC

DNS(A)

79

Gillian Campbell

Born to Bike - Bridgtown Cycles

DNS(A)

 

 

VTTA Standards

 

50

Robert Gibbons

Race Rapid

Notts & E.Mids

00:05:13

35

Tim Hood

Team Bottrill

Midlands

00:06:09

40

Sean Vincent

Race Hub

Notts & E.Mids

00:05:22

70

Neal Parkin

Team Bottrill

Notts & E.Mids

00:04:40

41

Michael Wills

Team Lutterworth Cycle Centre

Notts & E.Mids

00:05:15

61

Joseph  Costello

Walsall Roads Cycling Club

Midlands

00:05:06

81

Carl King

VTTA (Manchester & NW Group)

Manchester & NW Group

00:04:09

45

Steve Biddulph

Born to Bike - Bridgtown Cycles

Midlands

00:03:33

51

Ed Tarelli

Race Hub

Notts & E.Mids

00:03:40

11

Warren Mason

VTTA (North)

North Lancs and Lakes

00:03:58

22

Ian Holbrook

Stone Wheelers CC

Manchester & NW Group

00:03:23

25

Ben McCaulder

Stone Wheelers CC

Manchester & NW Group

00:02:53

32

Rob Kennard

Stourbridge Velo

Midlands

00:03:17

6

Richard Coleman

Stourbridge Velo

Midlands

00:04:24

18

Nigel Briggs

South Pennine RC

Notts & E.Mids

00:02:49

71

Ian Peacock

Leek CC - Den Engel Belgian Bar

Manchester & NW Group

00:03:54

56

Barrie Whittaker

Lyme Racing Club

Manchester & NW Group

00:03:00

37

Mark Shore

Walsall Roads Cycling Club

Midlands

00:02:21

12

Phil Guy

North Shropshire Wheelers

Merseyside

00:03:26

42

Nigel Finch

Mercia - Lloyds Cycles CC

Notts & E.Mids

00:01:59

66

Andrew Clarke

North Shropshire Wheelers

Merseyside

00:01:30

17

Geoff Edgerton

North Shropshire Wheelers

Merseyside

00:02:32

68

Stephen Glenwright

VTTA (Merseyside)

Merseyside

00:00:04

27

Bob Awcock

Born to Bike - Bridgtown Cycles

Midlands

00:02:54

28

Roderick Remedios

Birchfield Cycling Club

Midlands

00:00:54

24

Kenneth Stevens

South Pennine RC

Notts & E.Mids

00:01:58