Here are the headline results for the three season long competitions. Full results are now published in the Competitions section of the website. Congratulations to all the winners and medallists. In particular congratulations to Jackie Field who has won the BAR outright as well as first woman. 

BAR Result              
Name Club Group Gender Age Plus Position Women
Jackie Field CC Ashwell  East Anglian F 53 01:23:04 1 1
Mat Ivings Buxton CC Manchester & NW M 45 01:15:38 2 -
David Shepherd ..a3crg Wessex M 57 01:15:27 3 -
John Golder Chelmer CC East Anglian M 64/65 01:14:15 4 -
Andy Jackson AeroCoach Yorkshire  M 42 01:11:14 5 -
Katja Rietdorf Born To Bike - Bridgtown Cycles LH&C F 47 01:10:04 6 2
Chris Lea Buxton CC North Midlands M 55/56 01:09:57 7 -
Ray Retter Born To Bike - Bridgtown Cycles West M 72 01:09:50 8 -
Derek Parkinson Springfield Financial North Lancs and Lakes M 43/44 01:09:34 9 -
Steve Williamson  ..a3crg Wessex M 47 01:09:07 10 -
Becky Murley Wisbech Wheelers East Anglian F 42/43 01:07:44 11 3
Adrian Hughes Seamons CC Manchester & NW M 50/51 01:06:31 12 -
               
Best club : Born to Bike - Bridgtown Cycles Best Group: No qualifiers        
               
3 Distance Competition            
Name Club Group Gender Age Plus Position Women
Peter Horsnell Chelmer CC East Anglian M 88 01:16:02 1 -
Andrew Grant Cambridge CC East Anglian M 65 01:06:28 2 -
Keith Ainsworth Sheffrec CC North Midlands M 59 01:04:31 3 -
David Hargreaves North Lancs RC North Lancs and Lakes M 71/72 01:00:56 4 -
Jackie Field CC Ashwell  East Anglian F 53 01:00:14 5 1
Karen Ledger Team Bottrill/Vanguard Notts & East Midlands F 45 00:58:50 6 2
Greg Parker CC Weymouth Wessex M 53/54 00:57:02 7 -
Gavin Hinxman Drag2Zero East Anglian M 50 00:56:09 8 -
Chris Scawn Plymouth Corinthians West M 67 00:55:37 9 -
Mat Ivings Buxton CC Manchester & NW M 45 00:55:07 10 -
Julian Elliott Finsbury Park CC East Anglian M 47 00:54:37 11 -
Alan Murchison Drag2Zero LH&C M 47 00:53:46 12 -
Andy Jackson AeroCoach Yorkshire  M 42 00:53:17 13 -
John Golder Chelmer CC East Anglian M 64/65 00:53:16 14 -
David Shepherd ..a3crg Wessex M 57 00:52:55 15 -
Katja Rietdorf Born To Bike - Bridgtown Cycles LH&C F 47 00:52:32 16 3
               
Best club : Born to Bike - Bridgtown Cycles    Best Group: East Anglian        
               
Short Distance              
Name Club Group Gender Age Plus Position Women
Ron Hallam South Pennine RC Notts & East Midlands M 87/88 01:28:58 1 -
Terry Icke Poole Wheelers Wessex M 74 01:24:12 2 -
Keith Ainsworth Sheffrec CC North Midlands M 59 01:23:47 3 -
Andrew Grant Cambridge CC East Anglian M 65 01:23:02 4 -
Peter Horsnell Chelmer CC East Anglian M 88 01:21:08 5 -
James Rix Team Bottrill/Vanguard Surrey/Sussex M 42 01:18:18 6 -
Jackie Field CC Ashwell  East Anglian F 53 01:17:05 7 1
Sarah Matthews ..a3crg Wessex F 58 01:16:50 8 2
Angela Carpenter ..a3crg Wessex F 49 01:16:10 9 3
Mark Jones Drag2Zero London & Home Counties M 46 01:15:37 10 -
Liam Maybank Twickenham CC London & Home Counties M 45/46 01:15:29 11 -
Ken Platts Cambridge CC East Anglian M 66 01:15:00 12 -
               
Best club: Cambridge CC    Best Group: East Anglian