The Top 60 in Standards Plus order. Pictured is Liz Powell - best women on standard.

VTTA Rank No Name Club Group Std Time Act Time Plus
1 89 Ron Hallam South Pennine RC N&EM 34:56 26:22 8:34
2 49 Kenneth Stevens South Pennine RC N&EM 34:56 26:30 8:26
3 80 Keith Ainsworth Sheffrec CC NMID 27:32 19:29 8:03
4 22 Jackie Field CC Ashwell EA 29:09 21:24 7:45
5 126 Andrew Grant Cambridge CC EA 28:14 20:35 7:39
6 142 Brian Sunter Condor RC YORK 29:53 22:15 7:38
7 20 Liz Powell DRAG2ZERO MID 28:19 20:45 7:34
8 150 James Rix Team Bottrill / Vanguard S/S 26:09 18:37 7:32
9 140 Daniel Barnett Team Bottrill / Vanguard N&EM 26:18 18:48 7:30
10 100 Rob Pears Bath Cycling Club WEST 27:09 19:47 7:22
11 85 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles M&NW 26:23 19:03 7:20
12 55 Jim Moffatt CC Luton LHC 27:44 20:25 7:19
12 60 Andy Langdown Blazing Saddles WSX 26:41 19:22 7:19
14 110 Geir Robinson Regents Park Rouleurs LHC 26:41 19:23 7:18
14 70 Jon Simpkins DRAG2ZERO MID 26:32 19:14 7:18
16 76 Ken Platts Cambridge CC EA 28:23 21:06 7:17
17 16 Wendy Gooding Team Bottrill / Vanguard EA 29:14 22:05 7:09
18 143 Roger Porter Verulam CC LHC 29:14 22:06 7:08
18 35 Michael Parker TMG Horizon Cycling Team LHC 26:59 19:51 7:08
18 66 Frank Anderson SVTTA SCOT 28:23 21:15 7:08
21 121 Keith Dorling Team Bottrill / Vanguard EA 27:32 20:25 7:07
22 25 Danuta Tinn Maidenhead & District CC LHC 29:09 22:03 7:06
23 86 Neil Mackley Fareham Wheelers CC WSX 27:04 20:00 7:04
23 47 Nigel Sign Fareham Wheelers CC WSX 27:44 20:40 7:04
25 61 Chris Ward Team Swift LHC 26:54 19:52 7:02
26 130 Liam Maybank Twickenham CC LHC 26:27 19:28 6:59
27 104 Vincent Jenkins LeisureLakesBikes.com MID 30:40 23:42 6:58
28 36 Antony Green New Forest CC WSX 26:59 20:07 6:52
29 15 Simon Bowler AS Test Team S/S 26:54 20:05 6:49
30 135 James Wright Charlotteville Cycling Club LHC 26:23 19:35 6:48
31 27 Claire Emons Newbury RC LHC 28:48 22:03 6:45
32 45 Martin Reynolds Cambridge CC EA 27:09 20:27 6:42
33 125 Rob Young Team Vision Racing - Silverhook EA 26:18 19:39 6:39
34 98 Ray Retter Born to Bike - Bridgtown Cycles WEST 29:26 22:49 6:37
35 115 Mick Hodson Bedfordshire Road RT EA 26:36 20:02 6:34
36 97 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers WEST 27:26 20:52 6:34
37 145 Mark Ellis Team Milton Keynes EA 26:59 20:28 6:31
37 90 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC S/S 26:04 19:33 6:31
39 128 Paul Lilley Fenland Clarion CC EA 27:26 21:01 6:25
39 137 Steve Kaye Fenland Clarion CC EA 27:26 21:01 6:25
39 50 Julian Elliott Finsbury Park CC EA 26:32 20:07 6:25
42 123 Roger Sewell Wisbech Whs EA 29:02 22:39 6:23
43 24 David Guy OV Cycling Club LHC 29:26 23:03 6:23
44 108 Rob Vessey Didcot Phoenix CC WEST 27:04 20:45 6:19
45 41 Richard Gifford trainSharp S/S 27:09 20:51 6:18
45 113 Andy Hazell Nova Raiders CC MER 29:14 22:56 6:18
47 11 Simon Amies Bicester Millennium CC LHC 26:41 20:25 6:16
48 103 Dave Stocker Abellio - SFA Racing Team KE 26:59 20:44 6:15
49 102 Antony Bee Wigmore CC KE 27:04 20:50 6:14
50 46 Michael Martin CC Ashwell EA 26:59 20:46 6:13
50 23 Joy Payne Amersham Road Cycling Club LHC 29:59 23:46 6:13
52 96 Howard Waller Python RT LHC 26:59 20:47 6:12
53 28 Gillian Reynolds Willesden CC LHC 31:12 25:01 6:11
53 65 Tim Beaven Bicester Millennium CC LHC 26:18 20:07 6:11
55 105 David Rumm Southborough & Dist. Whs LHC 26:45 20:35 6:10
56 83 Simon Dighton Beacon Roads CC MID 27:04 20:55 6:09
57 81 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles NMID 27:09 21:02 6:07
58 10 Ian Greenstreet AeroCoach LHC 27:04 20:59 6:05
59 32 Tim Childs Westerley Cycling Club LHC 27:09 21:05 6:04
60 136 Matthew Reader Verulam CC LHC 26:36 20:33 6:03
60 106 Martin Winter Twickenham CC LHC 26:59 20:56 6:03