Here are the provisional headline results for this year's season long competitions. The number of individuals who submitted a claim for one or more of the competitions was 335 compared to 252 in 2016. The short distance competition saw a significant rise in entries from 228 to 309. Full listings of the competitions will be published on the website shortly and will appear in the December edition of the Veteran. 

 

BAR Best All Rounder - best performances at 25, 50, 100 miles and 12 hour

The photo is of Richard Bideau, our 2017 BAR winner

Posn      Name                                    Club                                      Group                                  Age

1

Richard Bideau

Pendle Forest CC

North Lancs & Lakes

46

2

Dave Green

Velo Velocity

East Anglian

53

3

Stephen Williamson

a3crg

Wessex

45/46

4

David Shepherd

GS Stella

Surrey/Sussex

56

5

Andrew Jackson

SSLL Race Team

Yorkshire

41

6

Gray Turnock

Finsbury Park CC

East Anglian

48/49

7

Adrian Hughes

Seamons CC

Manchester & NW

49/50

8

John Lacey

Hemel Hempstead CC

London & Home Counties

53

9

Katja Rietdorf

Born To Bike - Bridgtown Cycles

London & Home Counties

46

10

Chris Lea

Buxton CC

North Midlands

54/55

 

3 Distance Competition - best performances at 25, 50, and 100 miles

Posn      Name                                    Club                                         Group                              Age

1

Peter Horsnell

Chelmer CC

East Anglian

87

2

Peter Greenwood

Team Swift

North Lancs & Lakes

65

3

Richard Bideau

Pendle Forest CC

North Lancs & Lakes

46

4

Liam Maybank

Twickenham CC

London & Home Counties

44/45

5

Rob Pears

Bath CC

West

53/54

6

Chris Melia

Born To Bike - Bridgtown Cycles

North Midlands

53

7

Stephen Irwin

North Lancs RC

North Lancs & Lakes

46

8

Dave Hargreaves

North Lancs RC

North Lancs & Lakes

70/71

9

Dave Green

Velo Velocity

East Anglian

53

10

Jackie Field

CC Ashwell

East Anglian

52

     

 

 

 

Short Distance Competition - best performances at 2 * 10 miles and 2 * 25 miles

Posn         Name                                         Club                                Group                              Age

1

Ron Hallam

South Pennine RC

Notts & East Midlands

86/87

2

Terry Icke

VC St Raphael

Wessex

73

3

Brian Sunter

Condor RC

Yorkshire

74

4

Stephen Irwin

North Lancs RC

North Lancs & Lakes

46

5

Dave Hargreaves

North Lancs RC

North Lancs & Lakes

70/71

6

Keith Ainsworth

Langsett Cycles RT

North Midlands

58

7

Ian Guilor

Mapperley CC

Notts & East Midlands

49/50

8

Richard Bideau

Pendle Forest CC

North Lancs & Lakes

46

9

Gavin Hinxman

Drag2Zero

East Anglian

49

10

James Rix

Crawley Wheelers

Surrey/Sussex

41

 

© 2017 Veterans Time Trials Association - created with passion by www.xncreations.com